Dzisiaj jest: 26.10.2020, imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Podkarpackie zabytki: cerkiew w Czerteżu

Dodano: 2 lata temu Czytane: 371 Autor:

Są cennymi zabytkami oraz ciekawymi przykładami dawnej architektury. Na terenie Podkarpacia ciekawych cerkwi nie brakuje, a każda z nich jest jedyną w swoim rodzaju atrakcją.

Jednym z tych obiektów, którym w czasie wycieczki po terenie województwa podkarpackiego warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest cerkiew w Czerteżu.

Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Czerteż to wieś, której wielkim walorem jest położenie na pograniczu Pogórza Bukowskiego i Dynowskiego. Wiadomo, że wieś ta istniała już w XIV wieku. W swych dziejach wieś leżała w granicach województwa ruskiego, Galicji oraz województwa lwowskiego. Obecnie jest jedną z ciekawszych miejscowości na terenie powiatu sanockiego, a bliskość Sanoka sprawia, że wycieczki dość chętnie zaglądają na jej teren. Ważnym zabytkiem, dzięki któremu Czerteż jest tak popularna, jest tutejsza cerkiew grekokatolicka p. w. Przemienienia Pańskiego. Wzniesiona w połowie XVIII wieku, z całą pewnością zasługuje na uwagę. To ciekawy zabytek drewnianej architektury, a jednocześnie jeden z ciekawszych przykładów budownictwa bojkowskiego. Trójdzielna cerkiew przyciąga uwagę baniastą kopułą oraz pojedynczą nawą. Otoczona grekokatolickim cmentarzem cerkiew przyciąga uwagę ciekawą bryłą, choć i w jej wnętrzu nie brak wspaniałych ciekawostek. Choć spora część wyposażenia zaginęła w okresie PRL-u, ocalałe dzieła sztuki mogą zachwycić. Wprawdzie ikonostas nie zachował się w tej świątyni (pojedyncze ikony pochodzące z cerkwi można ujrzeć w sanockim skansenie), to wielką ozdobą w zabytkowym wnętrzu są polichromie. Przedstawiają one św. Olgę oraz św. Włodzimierza, a ich wartość historyczna jest bardzo wysoka.

Czerteż i tutejsza cerkiew to ciekawe miejsce dla tych, których interesuje Podkarpacie i jego kultura. Ci, którzy odbywają wycieczki w rejonie Sanoka, koniecznie powinni tu zajrzeć. W piękne scenerii drewniany zabytek prezentuje się wspaniale, będąc jednym z ciekawszych zabytków w rejonie Sanoka.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.