Dzisiaj jest: 26.10.2020, imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Podkarpacie i jego zabytki: cerkiew w Kostarowcach

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1287 Autor:

Bogata kultura regionu znalazła swe odbicie m. in. w architekturze. Podkarpacie może się w efekcie pochwalić wspaniałymi zabytkami, w gronie których grupę wyjątkowo atrakcyjną stanowią cerkwie.

To one są głównym celem niejednej wycieczki, do one przyciągają w Bieszczady oraz w Beskid Niski miłośników ludowego budownictwa. W okolicach Sanoka, uznawanego za jedno z najciekawszych miast na terenie województwa podkarpackiego, również nie brak zabytków tego typu. W gronie tych, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi, znalazła się cerkiew w Kostarowcach. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Kostarowce to wieś, której historia sięga XIV wieku. Aż do końca XVIII wieku była to wieś królewska, ściśle powiązana ze starostwem sanockim. Dziś bliskość Sanoka sprawia, że we wsi wycieczki zainteresowane unikalnymi zabytkami pojawiają się dość często. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Wiadomo, że już w XV wieku istniał tu spory folwark oraz prawosławna cerkiew. Obecna jest budowlą z lat 70. XIX wieku, a jej patronem jest Szymon Słupnik. Przebudowana w latach 30. i 90. XX wieku, jest interesującym przykładem drewnianej architektury. Ta trójdzielna cerkiew wzniesiona została w konstrukcji zrębowej, a w jej bryle wyróżnia się wielobocznie zamknięte prezbiterium. Babiniec z niewielką zakrystią, cerkiewna wieża oraz murowana dzwonnica parawanowa stojąca w pobliżu cerkwi – oto elementy architektoniczne, na które warto zwrócić w tym miejscu uwagę. Ciekawie prezentuje się też wnętrze tej świątyni. Wyróżnia się tu interesująca polichromia figuralna, powstała w początkach XIX wieku. W prezbiterium można ujrzeć ikonostas, również będący pamiątką z XIX stulecia. Ujrzeć można w nim ikony proroków, jednak większość obrazów z tej cerkwi została przeniesiona do Muzeum Historycznego w Sanoku.
W pobliżu cerkwi również znajduje się kilka interesujących obiektów. Warto zwrócić uwagę na pobliski cmentarz, na terenie którego znajduje się oryginalny nagrobek Jana Nepomucena. Druga atrakcja to dąb, którego wiek oceniany jest na około 700 lat. Warto też zajrzeć na teren folwarku Słoneckich, wokół którego zachowały się resztki parku krajobrazowego. Budynek rządcówki oraz dawne stajnie i spichlerz to jedyne zachowane pamiątki, dzięki którym można wyobrazić sobie wygląd tutejszego folwarku w XIX wieku.

Kostarowce to jedna z ciekawszych miejscowości w rejonie Sanoka. Planując wycieczki po tak atrakcyjnym regionie, jakim jest Podkarpacie, z pewnością warto zajrzeć na jej teren. piękna okolica oraz bardzo ciekawa cerkiew to największe walory tej miejscowości.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.