Dzisiaj jest: 26.10.2020, imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Sanockie zabytki: klasztor franciszkański

Dodano: 2 lata temu Czytane: 318 Autor:

Jest jednym z ciekawszych zabytków w rejonie sanockiego rynku, stanowi też ciekawy przykład dawnej architektury sakralnej.

Klasztor franciszkański to wspaniała atrakcja, z której Sanok może być dumny. To ciekawy zabytek, któremu w czasie wycieczki po tej części kraju z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Bliskość rynku oraz ciekawa architektura to czynniki, dzięki którym klasztor ten jest chętnie odwiedzany przez turystów. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Franciszkanie na terenie Sanoka pojawili się już w średniowieczu, a ich klasztor był miejscem wielu ważnych wydarzeń. W okresie I RP to właśnie u Franciszkanów odbywały się sejmiki szlacheckie dla całej ziemi sanockiej. W okresie zaborów część zabudowań klasztornych została przejęta przez władze austriackie i przemieniona w więzienie. Dziś kościół i klasztor są ważnymi punktami dla wiernych, są jednocześnie wspaniałymi zabytkami, którym w czasie wycieczki po terenie Sanoka z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Sam kościół to ciekawa budowla, która swą obecną formę uzyskała w końcu XIX wieku. Może się on pochwalić ciekawym wyposażeniem. Cennym zabytkiem jest barokowy krucyfiks, umieszczony w ołtarzu głównym. W prezbiterium znajduje się też ciekawa chrzcielnica – współczesna ozdoba, która została udekorowana wizerunkami świętych związanych z Sanokiem oraz z klasztorem franciszkańskim. Boczny ołtarz z obrazem św. Antoniego z Padwy, ołtarz z obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Warto też zajrzeć do kaplic, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje kaplica św. Zygmunta Gorazdowskiego – księdza, który urodził się w 1845 roku w Sanoku i który aktywnie działał na terenie Lwowa. To dzięki niemu w mieście tym mogły zaczynać swą działalność liczne zgromadzenia zakonne, m. in. siostry ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa. W trakcie zwiedzania kościoła franciszkańskiego warto też zwrócić uwagę na piękne polichromie, wykonane w okresie międzywojennym przez sanockiego artystę, Władysława Lisowskiego.

Sanok to miasto wyjątkowe, a znajdujące się na jego terenie zabytki mogą oczarować każdego z nas. Kto w czasie wycieczki po tym mieście zechce odwiedzić najciekawsze obiekty sakralne, ten koniecznie powinien zajrzeć do klasztoru franciszkańskiego i zwiedzić tutejszy kościół. To ciekawa budowla, która zachwyca zarówno swą bryłą, jak i pięknym wystrojem wnętrza.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.