Dzisiaj jest: 23.10.2019, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Sanok: skarby niezwykłego miasta

Dodano: rok temu Czytane: 494 Autor:

Może się pochwalić wspaniałą okolicą i cennymi zabytkami, jest też miejscem przyciągającym miłośników historii i pasjonatów sztuki.

Sanok: skarby niezwykłego miasta
Sanok tu wyjątkowy gród, a wycieczki po jego terenie dla każdego z nas staną się wyjątkową przygodą. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających? Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Sanok i jego miejsce na mapie Polski

Sanok to miasto wyjątkowe, które już samym swym położeniem może oczarować turystów. Tu, w dolinie Sanu, nie można narzekać na brak pięknych widoków. Zachwyca pejzaż Kotliny Sanockiej, zachwycają widoki na pobliskie Góry Słonne. I choć miasto to jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, może się pochwalić malowniczą okolicą oraz kameralnym charakterem. Jest Sanok jednocześnie ważnym ośrodkiem turystycznym, który – ze względu na cenne zabytki – staje się ciekawym punktem w programie niejednej wycieczki po terenie Podkarpacia.

Z kart historii: dzieje Sanoka w pigułce

Sanok jest jednocześnie ośrodkiem miejskim, który może się pochwalić długą historią. Jakie wydarzenia miały największy wpływ na rozwój tego miasta? Ważnym okresem były czasy wczesnego średniowiecza, kiedy to na terenie Sanoka zaczęło się rozwijać stałe osadnictwo. Wiadomo, że już w X wieku istniał tu obronny gród, wokół którego rozrastała się osada. Aż do XIV wieku był Sanok własnością książąt ruskich. W 1340 roku król Kazimierz Wielki włączył to miasto do Korony, nadając mu jeszcze raz prawa miejskie oraz szereg przywilejów, w tym prawo do organizacji jarmarków. W czasach Kazimierza Wielkiego powstał też w Sanoku kościół parafialny, w którym w 1417 roku król Władysław Jagiełło brał ślub z Elżbietą z Pileckich. Najlepszym okresem w dziejach miasta okazały się XV i XVI wiek. W tym okresie Sanok stał się ważnym ośrodkiem gospodarczym, znanym z targów i jarmarków. Niestety, wiek XVII to czas upadku miasta, który trwa również w okresie zaborów. Ponowne ożywienie nastąpiło w II połowie XIX wieku, kiedy to w mieście powstała fabryka wagonów kolejowych oraz zakład, który z czasem zdobył sławę jako „Autosan”. Do ponownego rozwoju Sanoka przyczynił się też rozwój przemysłu naftowego oraz coraz lepiej rozwinięta sieć połączeń kolejowych. Dobra passa trwała też w okresie międzywojennym. Tragicznym okresem w dziejach miasta były lata II wojny światowej. W tym czasie zginęło wielu mieszkańców miasta, zniszczone zostały również liczne zakłady przemysłowe. Dopiero w latach 50-tych XX wieku na nowo zaczęły tu pracować wielkie zakłady, takie jak „Stomil” czy „Autosan”.

Sanockie atrakcje: zabytki, których nie można pominąć

Powojenny Sanok to nie tylko ważny ośrodek administracyjny i gospodarczy, ale również turystyczny. Miasto to jest ciekawym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii, a obok jego zabytków nie można przejść obojętnie. Zabytkowe śródmieście zachwyca, przy czym najciekawsze przykłady miejskiej architektury ujrzeć można w rejonie rynku. To tu znajduje się secesyjny gmach dawnego starostwa, pełniący dziś rolę Urzędu Miasta. Ciekawym zabytkiem z XVIII/XIX wieku jest sanocki ratusz, z kolei miłośników architektury sakralnej oczaruje zabytkowy klasztor franciszkański. Ten zespół klasztorny może się pochwalić m. in. ciekawym kościołem z XVII stulecia, w którego wnętrzu ujrzeć można piękną polichromię z 1932 roku, wykonaną przez Władysława Lisowskiego. Prawosławna cerkiew katedralna oraz zamek, będący dziś siedzibą Muzeum Historycznego – oto kolejne ważne atrakcje, którym podczas zwiedzania tego miasta warto się uważniej przyjrzeć.

Współczesny Sanok to ważny punkt na turystycznej mapie Podkarpacia. Świetne zagospodarowanie sprawia, że każdy może tu znaleźć noclegi w przystępnej cenie, a liczne szlaki piesze, rowerowe i samochodowe każdemu turyście ułatwią zaplanowanie wycieczki po najbliższej okolicy tego miasta.

 
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.