Dzisiaj jest: 26.10.2020, imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Szlakiem Chasydzkim przez Sanok

Dodano: 2 lata temu Czytane: 257 Autor:
Redakcja poleca!

Teoretycznie atrakcje Sanoka są nam doskonale. To miasto kojarzone z pięknym rynkiem oraz zamkiem, w którego murach mieści się siedziba Muzeum Historycznego.

To miasto Zdzisława Beksińskiego, którego prace są dumą wspomnianego już muzeum. Cerkiew, piękne kościoły i wiekowe kamienice – oto zabytki, z którymi kojarzony jest Sanok. A gdyby tak spojrzeć na to miasto z nowej perspektywy? Tym, którzy chcą poznać Sanok mniej znany, polecamy wycieczki Szlakiem Chasydzkim. Jakie atrakcje czekają na tej trasie?

Szlak Chasydzki –niezwykła lekcja historii

Szlak Chasydzki to szansa na przeżycie niezwykłej lekcji historii w czasie wycieczki po Sanoku. To jednocześnie trasa, w trakcie której każdy z nas może sobie uświadomić, jak bogatym i wielokulturowym miastem był dawny Sanok. Na tej trasie można poznać dzieje chasydyzmu oraz ujrzeć te zabytki, które do dziś przypominają o chasydach na terenie Sanoka.

Chasydzi: co warto o nich wiedzieć?

Zanim wyruszymy na wycieczkę śladem chasydów z Sanoka, poszukajmy odpowiedzi na pytanie: kim są chasydzi? Na temat chasydyzmu wiemy sporo. Nic w tym dziwnego – wszak ten nurt judaizmu narodził się właśnie na ziemiach polskich w XVIII wieku. Twórcą tego nurtu jest Izrael ben Eliezer z Międzyboża na Podolu, który znany jest też jako Baal Szem Tow. To on jako pierwszy zaczął głosić tezę, że pobożny Żyd nie może ograniczać się jedynie do ścisłego przestrzegania nakazów i zakazów judaizmu. Dla chasydów ważne stało się emocjonalne przeżywianie swej wiary oraz szukanie sposobów na to, by możliwie jak najbardziej zbliżyć się do Boga. W społecznościach chasydzkich rolę bardzo ważną odgrywał cadyk, wokół którego gromadzili się chasydzi. To ów przywódca duchowy miał wskazywać innym, w jaki sposób należy studiować Torę oraz praktykować wiarę. Gdy cadyk umierał, jego grób stawał się miejscem chasydzkich pielgrzymek. Wizyty na grobie cadyka w rocznicę jego śmierci do dziś są dla wielu Żydów wydarzeniem niezwykle ważnym, ważnymi punktami są też te miejscowości, w których dawniej znajdowały się dwory cadyków. Do najważniejszych punktów na Szlaku Chasydzkim zalicza się takie miejscowości, jak Leżajsk, Przemyśl czy Tarnobrzeg. Warto jednak pamiętać, że i Sanok może się pochwalić ciekawymi pamiątkami po chasydach. Gdzie warto się wybrać w czasie wycieczki ich śladem?

Szlak Chasydzki w Sanoku: co warto zobaczyć?

Na terenie Sanoka przed II wojną światową działało sześć synagog. Wojnę przetrwały tylko dwie, i to one są głównymi celami wycieczki dla tych osób, które wędrują Szlakiem Chasydzkim przed tereny Podkarpacia. Pierwszym punktem, który należy w trakcie takiej wycieczki odwiedzić jest kamienica pod adresem Rynek 10. To tu mieściła się „mała” synagoga sadogórska, stworzona w okresie międzywojennym. Dziś mieszczą się tu magazyny Archiwum Państwowego, a wnętrze synagogi zostało w znacznym stopniu zmienione. Druga synagoga znajduje się przy ulicy Franciszkańskiej 5. Jest to synagoga Stowarzyszenia Rękodzielniczego Jad Charuzim, która powstała w latach 90-tych XIX wieku. W czasie wycieczki śladami sanockiej społeczności żydowskiej warto też zwrócić uwagę na kamienice Ramerów, Weinerów i Eichlów. I one są cennymi pamiątkami po miejscowych Żydach, są jednocześnie ciekawymi zabytkami architektury, którym w trakcie zwiedzania miasta z pewnością warto poświęcić odrobinę uwagi. Ciekawą kolekcją judaików może się też pochwalić sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego – miejsce, w którym można poznać dzieje miejscowych Żydów, a jednocześnie zyskać sporo ciekawych informacji na temat Łemków, Bojków i Polaków, żyjących w rejonie dawnego Sanoka.

Wycieczki Szlakiem Chasydzkim to propozycja dla tych, którzy chcą poznać mniej znane oblicze Sanoka i poszerzyć swą wiedzę na temat judaizmu i dziejów Żydów w Polsce. To jednocześnie ciekawa propozycja dla każdego miłośnika historii oraz dla tych, którzy lubią poznawać mniej znane zabytki znanych dobrze miast.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.