Dzisiaj jest: 26.10.2020, imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Sanok i jego atrakcje: muzeum pełne skarbów

Dodano: 2 lata temu Czytane: 224 Autor:

Piękna okolica oraz cenne zabytki to największe walory tego miasta. Sanok to ważny punkt dla każdego turysty. Kusi tutejsza zabudowa, kusi wspaniały skansen.

Na terenie miasta znajduje się też wyjątkowa placówka, której w czasie wycieczki po Sanoku pominąć nie można. To Muzeum Historyczne, które ma swą siedzibę na Zamku Królewskim. Co warto wiedzieć na temat tej placówki?

Parę słów o muzealnej siedzibie, czyli dzieje sanockiego zamku

Siedzibą Muzeum Historycznego jest Zamek Królewski, zaliczany do najważniejszych zabytków na terenie Sanoka. Wiadomo, że pierwszy zamek na terenie miasta powstał w czasach Kazimierza Wielkiego w miejscu, w którym pierwotnie znajdował się ruski gród. Ta średniowieczna budowla została w połowie XVI stulecia gruntownie przebudowana, zyskując wspaniałą, renesansową formę. Liczne zniszczenia sprawiły, że zamek stracił wiele swego uroku. Na szczęście w latach 90. XX stulecia możliwe stało się przeprowadzenie prac, które pozwoliły na odtworzenie wielu renesansowych detali architektonicznych. Odnowiony zamek służy obecnie jako siedziba Muzeum Historycznego. To tu można ujrzeć najcenniejsze dzieła sztuki, jakimi może się pochwalić Sanok. Dumą placówki jest obszerna kolekcja dzieł Zdzisława Beksińskiego oraz kolekcja ikon. Na które z tutejszych wystaw należy zwrócić szczególną uwagę?

Muzealne zbiory: najcenniejsze eksponaty sanockiego muzeum

Ciekawe wystawy oraz bezcenne zbiory sprawiają, że Muzeum Historyczne staje się obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki do Sanoka. Dumą placówki jest dział sztuki współczesnej, który może się pochwalić kolekcją dzieł Beksińskiego oraz innych cenionych artystów. Jan Ekiert, Jan Cybis, Olga Boznańska – oto najważniejsze nazwiska, z którymi można się tu spotkać. Na miłośników sztuki czeka również wspaniała kolekcja ceramiki, w której skład wchodzi około 500 eksponatów. Kolejną atrakcją są tu zbiory archeologiczne i historyczne, dzięki którym można lepiej poznać dzieje Sanoka i jego okolicy. Wielkim zainteresowaniem w oczach zwiedzających cieszą się militaria oraz poniemiecki schron, który powstał na terenie zamkowego wzgórza w czasie II wojny światowej.
Sanok może się poszczycić wspaniałą kolekcją sztuki sakralnej. Rzeźby oraz obrazy związane ze sztuką Kościoła katolickiego stanowią tu interesującą kolekcję, jednak prawdziwym rarytasem są zabytki związane ze sztuką cerkiewną. To one przyciągają największą grupę turystów, to one są najwyżej oceniane. Sanocka kolekcja sztuki cerkiewnej to fenomen na skalę europejską. Najstarsze eksponaty datowane są na XII wiek, ciekawą kolekcję stanowią też bezcenne ikony z XV i XVI wieku. Najmłodsze eksponaty pochodzą z połowy XX wieku, a tak wielka rozpiętość czasowa pozwala lepiej prześledzić zmiany zachodzące w sztuce cerkiewnej oraz w sposobie tworzenia ikon.

Turyści, którzy znajdą noclegi na terenie Sanoka, z pewnością nudzić się w tym mieście nie będą. Już samo Muzeum Historyczne może im dostarczyć wielu mocnych wrażeń, a wizyta w murach tej placówki powinna zadowolić każdego miłośnika sztuki. Sanok przyciąga też innymi obiektami, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi. Skansen, perły miejskiej architektury oraz liczne cerkwie, których nie można pominąć w czasie wycieczki po tym mieście – oto atrakcje, dzięki którym każdy turysta miło spędzić czas w tym miejscu.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.